ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ
"Св. Иван Рилски"
Раднево
1962 ГОДИНА
На базата на Селскостопанския Техникум в тогавашното село Раднево се открива Професионално-техническо училище с двегодишен курс на обучение и общо 140 ученика, със следните специалности:
- стругаро-фрезисти;
- машинни шлосери;
- леяри-формовчици;
- ковачи;
- електромонтьори.
За временен директор е назначен ДИЧО ДИЧЕВ, а от ноември 1962г. е ЖЕЛЯЗКО НЕЙКОВ МИХОВ. Така създаденото учебно заведение започва нормална работа.
1968 ГОДИНА
С писмо на Министерството на енергетиката и горивата, съгласувано с Министерството на народната просвета ПТУ прераства в средно професионално техническо училище с четири професии.
МАЙ 1969 ГОДИНА
Техникумът влиза в новопостроената сграда, в която учим ние сега. Само за няколко години се превръща във внушително учебно заведение. Училището е с 22 класни стаи, лаборатории и физкултурен салон. Учебните работилници се устройват в ЦРБ.
Директор на училището е вече ЖЕЛЬО КАНЕВ. Увеличава се броя на паралелките и номенклатурата на специалностите. Учителският колектив от 35 специалисти е амбициозен и постига много добри резултати.
1970 ГОДИНА
Назначен е първият инженер в училището, като негов директор - инж.КРЪСТИНА НИКОЛОВА ТЕНЕВА, със заместници - ДИМИТЪР ЧАВДАРОВ и ДИКО ДИКОВ.
Екипът работи дълги години и постига високи резултати, издига авторитета на училището.
1972 ГОДИНА
Училището предлага за свой патрон първият пълномощник на правителството за изграждане на комплекса "МАРИЦА ИЗТОК" -ИВАН БЪНЗАРОВ. Техникумът носи неговото име до 14 ноември 1991 година, когато с решение на учителския съвет с протокол № 50 се приема наименованието на училището да остане само ТЕХНИКУМ ПО МЕХАНИЗАЦИЯ И АВТОМАТИЗАЦИЯ НА ОТКРИТИ РУДНИЦИ./ТМАОР/
4.V.1975 ГОДИНА
С решение на МНП, СПТУ по металообработване става Техникум по каменовъглена промишленост.
Училището се утвърждава като учебно заведение и обогатява материалната си база. Построява се физкултурна площадка, в учебните работилници се въвеждат нови машини.
1976 ГОДИНИ
Развитието на базовото предприятие изисква и промяна в профила на Техникума. От техникум по каменовъглена промишленост, става Техникум по минна промишленост. Паралелките са вече 14 - четири за Техникум и 10 за СПТУ. Откриват се нови специалности:
- "Експлоатация и ремонт на ел.локомотиви за вътрешно-заводски Ж.П. транспорт".
- "Експлоатация на вътрешно-заводски Ж.П. транспорт".
1978 ГОДИНА
Утвърдени са 8 паралелки Техникум и 6 паралелки СПТУ с общо 421 ученика. Съобразно специалностите името на училището отново се сменя - Техникум за вътрешно-заводски транспорт в мините.
През тези години се въвежда държавно, обществено начало в образователната система.
1986 ГОДИНА
Училището отново е с ново име, което да отговаря на новостите в производството и управлението на откритите рудници в комплекса "марица изток" - "Техникум по механизация и автоматизация на открити рудници"
Става традиция обучението по учебна практика да се води в условията на базовото предприятие, непосредствено в производствени условия. Създават се кадри, знаещи и можещи, които се реализират в материалното производство.
1987 ГОДИНА
В началото на учебната 1987/1988 година временно изпълняващ длъжността директор е инж. Димитър Чавдаров, а зам. директор по УР е г-н Жельо Иванов.
През януари 1988 година директор на ТМАОР „инж. Иван Бънзаров” е инж. Георги Георгиев.
За постигнатите успехи в учебно-възпитателната работа и приноса на ТМАОР за задоволяване нуждата от квалифицирани работници и специалисти на комплекса "МАРИЦА ИЗТОК", колективът на Техникума е удостоен с орден "Червено знаме на труда".
1989 ГОДИНА
През септември 1989 година бе осъществен размен на ученически групи от спец. „Ремонт и монтаж на ел. локомотиви” от ГДР и нашия техникум. С особено добро впечатление за професионалните умения на нашите учители и ученици е останало ръководството на училището в град Любенау.
14.11.1991 ГОДИНА
С решение на Педагогическия съвет с протокол №50 / 14.11.1991 год. от наименованието на училището отпада името на инж. Иван Бънзаров и остава Техникум по механизация и автоматизация на открити рудници.
1992 ГОДИНА
Г-н Георгиев – директор на ТМАОР, през м.юли е напуснал и преминал на работа в РИО – Стара Загора. На негово място временно изпълняващ е г-н Жельо Иванов.
В началото на учебната 1992/1993 година г-н Жельо Иванов напуска училището и на негово място временно изпълняващ постъпва инж. Марин Димов.
От 15 март 1993 година за директор на Техникум по механизация и автоматизация на открити рудници с конкурс бе избрана инж. Мария Колева. Тя е директор и до днес.
1996 година
Футболният отбор на техникума участва в Средношколско републиканско първенство по футбол и се класира на I-во място в страната. Връчени са му купи от МОНТ и БФС.
1999 година
За 37 години Техникумът е подготвил над 6500 младежи и девойки, които имат необходимата квалификация да се реализират в поделенията на комплекса "МАРИЦА ИЗТОК". През тази учебна година е разкрита нова специалност "Технология на опазване на околната среда".
2003 ГОДИНА
Със заповед № РД 09-332 от 07.04.2003г. на Министъра на образованието и науката Владимир Атанасов - Техникум по механизация и автоматизация на открити рудници гр. Раднево се преименува в Професионална гимназия – гр.Раднево.
2007 ГОДИНА
Със заповед № РД 14-55 от 10.05.2007 г. на Министъра на образованието и науката Даниел Вълчев, на Професионална гимназия – гр.Раднево се определя име Професионална гимназия „Св.Иван Рилски” – гр. Раднево.
2014 ГОДИНА
В момента в Професионална гимназия „Св.Иван Рилски” – гр.Раднево се обучават 184 ученика редовно обучение по следните специалности:
ü „Машини и съоръжения за добивната промишленост и строителството”;
ü „Минна електромеханика”;
ü „Автоматизация на непрекъснати производства”.
В училището се обучават и 163 ученици задочна форма на обучение след завършено основно образование по спец. „Машини и съоръжения за добивната промишленост и строителството”.